KOBIETY GÓRĄ ….. NA WZGÓRZU TYTANA
Wydarzenie w Najjaśniejszej Republice San Marino

Niby żyjemy w XXI wieku i tego rodzaju informacje nie powinny być czymś wyjątkowym, mimo wszystko sam fakt, że trzy dni temu, 1 kwietnia 2017 roku (i to nie jest Prima aprilis!) po raz pierwszy w historii jednej z najstarszych państw na świecie, zostały wybrane dwie kobiety na zaszczytne stanowisko Kapitana Regenta. Mimma Zavoli, rocznik 1963 i Vanessa D'Ambrosio, rocznik 1988 będą pełniły funkcję głowy Najjaśniejszej Republiki San Marino do 30 września.
Regentki wybrane 1 kwietnia 2017 roku
Dzień przed uroczystą inwestyturą trwały przygotowania w bazylice Św. Marinusa, a na rynku grupa dziennikarzy nagrywała wywiad z regentką. 
Podwójny tron z XVIII wieku przy ołtarzu gdzie do dzisiaj spoczywają relikwie Św. Marinusa
Historia Kapitanów Regentów sięga czasów średniowiecznych, kiedy byli wybierani jako „Consules” z rady głów rodzin zwanej Arengo. Po raz pierwszy nazwiska Kapitanów, Filippo da Sterpeto i Oddone di Scarito, zostały wymienione w statucie z 12 grudnia 1243 o 1244  roku (konserwacja dokumentu niestety nie pozwala na ustalenie dokładnej daty). Na pewno tego rodzaju instytucja kolegialna jest najwłaściwszym i demokratycznym sposobem rządzenia w małym, zaledwie 32 tysięcznym państwie, usytułowanym na szczycie góry Tytana, oddalonej o jedynie 20 km od Riwiery Adriatyckiej. Na najwyższe stanowisko republiki mogą być wybrani jedynie obywatele San Marino, którzy ukończyli 25 lat. Wymóg wieku został ustalony w XVII wiecznych statutach, jak również fakt, że nie mogą być wybierani ponownie dopiero po upływie trzech lat od dnia wygaśnięcia mandatu. Pod koniec kadencji regenci podlegają specjalnej komisji, która ma za zadanie osądzić wyniki ich działań, na podstawie skarg wniesionych przez każdego obywatela, jeśli to konieczne. I mogą nawet zapłacić mandaty za niewykonanie obietnic! (przydalo by się to we Włoszech 😉 ).

Dziennikarze przeprowadzają wywiad na rynku Pianello. W tle Ratusz i posąg Wolności
Nowy trend feministyczny zaczął być odczuwalny w zeszłym roku, kiedy zbliżała się rocznica 35lecia wyborów pierwszej kobiety na stanowisko Kapitana Regenta. 1 kwietnia 1981 roku Maria Lea Pedini zasiadła na podwójnym tronie wraz z kolegą Gastone Pasolini, aby dzierżyć władzę. Widocznie obywatele przypomneli sobie, że uzyskanie przez kobiety prawa głosu w 1958 roku, który został wykorzystany dopiero w podczas wyborów w 1964  był wynikiem bardzo długiej i żmudnej drogi równości płci. Włoski stylista Gian Franco Ferrè zaprojektował na szczególną uroczystość inwestytury elegancki i przede wszystkim kobiecy mundur. W końcu Kapitanka musiała kapitalnie wyglądać! Następne „różowe” wybory nadeszły 1 kwietnia 1984 roku z Glorianą Ranocchini i ponownie 1 października 1991 z Eddą Ceccoli, które musiały jednak dzielić tron z mężczyznami. W tym roku epokowe wydarzenie. Dwie kobiety objeły rządy na górze Tytana! Mam nadzieję, że wywiążą się z obietnic.....
Maria Lea Pedini, pierwsza regentka 1 kwiecien 1981 rok

Specjalna kolekcję znaczków pocztowych wydanych w marcu 2016 roku z okazji 35lecia wyborów pierwszej kobiety na stanowisko Kapitana Regenta


Commenti

Post più popolari