ASTROMOSAICO Raweńskie gwiazdy


Tuż przed wejściem do bazyliki Św. Witalisa, na ulicy która nosi imię bankiera z Kostantynopola z VI wieku – Argentario, od 1998 roku Anna Finelli tworzy swoje artystyczne dzieła. 

Anna Finelli właścicielka przy pracy w warsztacie

Historia jednego z najbardziej znanych warsztatów w Rawennie rozpoczęła się kiedy Anna oddziedziła po dziadkach o nazwisku Fietta sklep antykwariatu i przekształciła go w laboratorium mozaiki nowoczesnej. Wcześniej wszyscy absolwenci Instytutu Sztuki Mozaiki Gino Severini realizowali kopie oryginałów z V i VI wieku, zdobiących liczne zabytki Rawenny. Natomiast Anna jako pierwsza wpadła na genialny pomysł, żeby wykorzystać tą antyczną sztukę do dekoracji prywatnych domów. Zaczęła realizować mozaikę „na wynos”: małe szkatułki, ramy na zdjęcia czy lustra, biżuterię, ozdoby choinkowe, sympatyczne zwierzątka.... Na zamówienie wykonuje też większe dzieła. W 2009 wygrała przetarg z urzędu miasta na tablice z nazwami toponomastycznymi ulic i do dzisiaj ponad czterdzieści z nich zdobi każdy zakątek starówki. Moja ulubiona to ta, która wisi przy ulicy Dantego Alighieri ze złotymi gwiazdami na tle nocnego nieba...  
Grób Dantego Alighieri i jego ulica 

Od kilku lat Anna zaczeła organizować wystawy tematyczne. W 2015 na ścianach laboratorium pojawiły się ławice ryb (Saraghine, marzec 2015), kilka miesięcy później wyrosły przepiękne kolorowe kwiaty (Fiori, kwiecień 2016). Dzisiaj inauguracja Astromosaico – wernisażu o tematyce astronomicznej. Planety, gwiazdy, statki kosmiczne, znaki zodiaku ozdabiają ściany laboratorium mozaiki AnnaFietta.

W tradycji mozaiki Rawenny jest wiele symboli astralnych. Mnóstwo srebnych i złotych gwiazd zdobi absydę bazyliki Św. Apollinarego w Classe, kawałek gwiaździstego nieba jest tłem girlandy Baranka Bożego na suficie w bazylice Św. Witalisa. A tuż obok, w mauzoleum Galli Placydii znajduje się najsłynniejsze nocne niebo w historii. O nim pisał w XIV wieku Dante Alighieri w „Boskiej Komedii” i w XX wieku Gabriele D’Annunzio w „Elettra”. Amerykański piosenkarz Cole Porter w latach 20tych w podróży poślubnej skomponował piosenkę „Night and Day”. Nic więc dziwnego, że mając tyle znamienitych przykładów ponownie gwiazdy staną się atrakcją wizyty w Rawennie. 

Zapraszamy na wystawe! 
Barbara Stolecka, autorka blogu i Anna Finelli właścicielka ANNAFIETTA.IT MOSAICO MODERNO Via Argentario, 21 Rawenna  

@ Barbara Stolecka, licencjonowany przewodnik region Emilia Romagna 

Commenti

Post più popolari